konie - wszystko o koniach - rasy koni - stajnia - jazda konna

 

1. Cęgi do kopyt (szczypce)

Służą do obcinania nadmiernie wyrośniętej ściany puszki kopytowej. Powinny być stosowane cęgi czołowe, o ostrzach ustawionych w jednej płaszczyźnie. Specjalne odkucie przy zawiasie cęgów powoduje, iż ostrza się nie stykają, a więc wolno ulęgają stępieniu. Długie ramiona cęgów (polecane 37 cm) tworzą odpowiednia dźwignie umożliwiającą dokładne wykonanie zabiegu. Niewielki odstęp między ramionami pozwala na pracę jedna ręką. Cęgi do kopyt, a także racic, które maja ostrze ustawione pod kątem, wcinają się głęboko w róg kopytowy i nie dają możliwości równego zbierania rogu ścian, dlatego nie powinny być używane.

cęgo do kopyt
2. Noże kopytowe (ręczne)

Służą do rozczyszczania podeszwy , wyrównywania krawędzi strzałki, a także usunięcia z niej ciał obcych. Mają ostrze lekko wygięte o długości 6-8cm, zawinięte na końcu. Noże powinny być ostre, ostrzone tylko z jeden strony- wewnętrznej. Ze względu na profil i ustawienie noża w rączce, można wyróżnić noże: 1-prawy, 2- lewy, 3- obustronny. Osoby lewo - lub praworęczne preferują typ noża odpowiedni dla nich, jednak przy rozczyszczaniu są pomocne oba typy.

noze kopytowe

3. Nóż wałkowy(obcinak)

Jest używany do ścinania bardzo twardych ścian puszki kopytowej. Może być wykonany fabrycznie lub własnoręcznie z twardego płaskownika o szerokości min 2,5 cm i grubości min 2mm. Jednostronnie zaostrzony na długości ok. 10-15cm. Zakończenie noża powinno być prostopadłe do ostrza i tępe, aby uniknąć podcinania strzałki podczas ścinania podeszwy.

nóż wałkowy
4. Gumowy młotek(podbijak) lub drewniany wałek - Do uderzania w nóż wałkowy

gumowy młotek

5. Tarnik prosty

O płaskim kształcie, jest używany do wyrównywania brzegu podstawowego, a także do podpiłowywania rogu pod nit podkowiaka. Tarniki są obustronne, o długości około 35 cm, z możliwością założenia drewnianej rączki. Bardziej szorstka strona służy do szybkiego zbierania rogu. Mniej szorstka jest wykorzystywana do wyrównywania rogu, ponieważ nie niesie ryzyka nadmiernego spiłowania krawędzi podeszwowej i pozostawienia na niej nierówności.

tarnik prosty

Rzadziej używanie narzędzia:

6. Nożyce do rogu kopytowego - dwuręczne do obcinania rogu kopytowego

nożyce do rogu kopytowego
7. Strug do kopyt - używany dawniej, podobny w kształcie do dłuta, z jednym płaskim ostrzem czołowym.

strug do kopyt

8. Frezarka do kopyt - urządzenie używane od niedawna. Napędzane silnikiem elektrycznym, o trzech ostrzach obraca się w osłonie. Stopień wysunięcia ostrzy jest regulowany. Przeciągając frezarką wzdłuż kopyta ścina się cienkie warstwy brzegu podstawowego i podeszwy. Użycie frezarki wymaga mniej siły, ale ścinanie warstw jest mało dokładne. Brakuje wyczucia, jak frez głęboko wnika w puszkę kopytową, co niesie ryzyko skaleczenia. Konie muszą być przyzwyczajone do dogłosu pracującej frezarki. Nie dopuszczalne jest używanie szlifierki Katowej, gdyż jeszcze łatwiej na skaleczyć kopyto lub ściąć róg nieprawidłowo. Trzeba pamiętać, że tarczka szlifierska wytwarza wysoka temperaturę, która niszczy tkankę ropotwórczą.

frezarka do koyt

9. Koziołek - służy do podparcia uniesionej kończyny podczas tarnikowania. Koń powinien być do niego przyzwyczajony. Koziołek może być wykonany w całości z płaskownika lub stępionego talerza brony i przyspawanego do niego pionowego trzpienia.

koziołek

10. Kątomierz - przydatny jest do mierzenia kąta między ścianą przednią a podłożem, odzwierciedlającego kąt osi kopytowej oraz długości ściany przedniej. kątomierz do kopyt

11. Cyrkiel - posiada jednakowo grube i proste ostro zakończone ramiona, ze śruba umożliwiającą zamocowanie ich w określonej odległości. Służy do ustalania proporcji puszki kopytowej i przymierzenia rozgrzanej podkowy do kopyta.

cyrkiel

12. Czułki - posiadają okrągłe i obszerne szczęki o nieco rozszerzonych tępych końcach. Służą do wykrycia miejsc bolesnych poprzez ściskanie ścian podeszwy kopyta.

czułki
13. Nogawice skórzane - Osoba rozczyszczająca kopyta wkłada ochrony fartuch skórzany lub bardziej wygodne nogawice skórzane nakładane na spodnie i przymocowane do pasa.

nogawice skórzane

Za zgodą Państwowego Wydawnictwa Rolniczego i Leśnego

J.F

 data dodania: 2010.06.16 18:08    data edycji: 2014.07.30 20:14
Zakaz kopiowania, rozpowszechniania części lub całości bez zgody redakcji KONIE.WORTALE.NET.

Wszelkie prawa zastrzeżone ˆ projektowanie portali Soluma Grupa Soluma | System CMS | mapa witryny | login statystyka