Dobre planowanie

Właściwe zaplanowanie terenu jest bardzo ważnym czynnikiem. Dzięki temu możemy sprawić wiele przyjemności nie tylko sobie, ale i również swojemu zwierzakowi. Odpowiedni dobór dróg, tempa, zapewnia koniom poczucie wystarczającego ruchu, bez uwalniania nadmiernych emocji, które mogą być czasem groźne w skutkach dla obydwu stron. Utrzymanie całkowitej dyscypliny wszystkich uczestników minimalizuje ryzyko wypadku.

Powinniśmy pamiętać także o sile koni. Trasy, do których są one przyzwyczajone uspokajają je, natomiast to, co nowe i obce może być powodem do zdenerwowania. Każdy stan rozdrażnienia wywołuje u konia chęć ucieczki.

Jak już wiemy konie są zwierzętami stadnymi. Ten mocny instynkt powoduje, że koń nie pozostanie z tyłu, tylko będzie walczył, gdy spróbujemy go odłączyć od grupy. Jeżeli mamy zamiar odłączyć się koniem od grupy, to osoba powinna odjechać od niej pojedynczo, i nie czekać aż odjedzie grupa. Takie ćwiczenie powinno się wykonać bardzo ostrożnie.

Jeżeli chodzi o tępo, to powinniśmy kierować się rodzajem podłoża, jak i również stopniem wytrenowania konia i jego możliwym zachowaniem.

Najspokojniejszym chodem jest stęp. Najlepiej nadaje się do poznawania nowych sytuacji, unikania źródeł zagrożenia, do przejeżdżania obok różnych przedmiotów, ludzi, czy zwierząt, do wspinaczki po trudnym terenie, pokonywania znacznych odległości. Jest ogólnie mówiąc najbezpieczniejszym chodem.

Nieco szybszych chodem jest kłus. Jeżeli jest spokojny, to pozwala koniowi, jako zwierzęciu o dużej pojemności płuc pokonać znaczne odległości bez zbytniego zmęczenia. Ten chód rozładuje napięcia, pozwala jeźdźcowi dopasować się do ruchu konia.

Galop najbardziej prowokuje konie, wzrasta podniecenie konia, zostaje pobudzona ambicja, a pozostała napięcia rozładowują się w sposób niekontrolowany. Lecz mimo wszystko galop w terenie jest najwspanialszym przeżyciem, wiem to również z własnego doświadczenia.

Jeszcze podczas jazdy w grupie, bardzo ważne jest, aby dobrać pasujące rytmiczne tępo. Konie nie osiągną fazy rozluźnienia, jeżeli będą ciągle popychane lub wstrzymywane. Bezpieczne odstępy, przytrzymanie w odpowiednim czasie, należą do podstawowych wymogów dyscypliny.

J.F
Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Polecane