Stosowanie pasz w żywieniu koni cz 2 - pasze objętościowe

Do pasz objętościowych zaliczamy siano, słomę.

Siano - jest paszą idealnie zaspokajająca potrzeby koni, dlatego też powinna być dostępna przez cały rok.Skład siana zależy od traw jakie są na nie przeznaczone. Bardzo istotnym elementem jest aby siano miało bardzo dobrą jakość i nie mam tu na myśli tylko koni, ale także inne zwierzęta gospodarskie. Można także moczyć siano, co zapobiega nadmiernemu pyleniu się, lecz taki zabieg ma sens tylko kiedy robimy tak dla wszystkich koni.

Skoszenie siana to nie wszystko, trzeba także umieć je dobrze przetransportować i przechowywać. W tym celu stosujemy tzw. trzy metody:

  • siano luzem - zawartość wody powinna wynosić do 15%, przed dosuszeniami nawet więcej. Skoszone siano powinno dobrze wyschnąć, po zbiorach siano fermentuje i odkłada nadmiary wody. Do skarmiania nadaje się dopiero po ok 12 tygodniach. Pamiętajmy, żeby nie skarmiać koni "świeżym" sianem.
  • siano w kostkach - zawartość wody w nim powinna wynosić poniżej 15%, poukładane warstwowo powinno mieć możliwość doschnięcia. Skarmiać także po ok 12 tygodniach nie wcześniej.
  • siano w belach - zawartość wody powinna wynosić poniżej 15%, baloty są silnie prasowane i odparowanie wody staje się niemożliwe. Dlatego też siano, które będzie prasowane w bele powinno być całkowicie suche.

Siano najlepiej przechowywać pod dachem, lecz najpierw na spód rozłóżmy słomę, a na to ułóżmy siano. Nie powinno mieć kontaktu z betonowym podłożem ani ścianami, oraz nie należy  przykrywać siana plandekami gdyż następuje kondensacja pary wodnej. Siano dla koni kosimy później niż dla bydła. Uwarunkowane jest to tym, iż włókna trawy mają lepszą strukturę, większy ciężar, więcej włókna surowego  i wapnia. Zawartość składników mineralnych także jest zależna od  sposobu koszenia trawy, częstotliwości, terminu w którym jest koszona, przewracania siana podczas suszenia oraz sposobu magazynowania.

Konie, które nie pracują mogą być karmione sianem do woli. Dawka wynosi 1 kg siana na 100 kg masy ciała zwierzaka. Koniom mającym niedowagę podaje sie 1,5 kg siana na 100 kg masy ciała.

 

Słoma - głównie używamy ją jako ściółkę, lecz słoma także jest konsumowana przez konie. Konie zjadają słomę gdy poszukują sobie zajęcia, chcą rozładować stres lub dostają rzadko i  zbyt małe ilości paszy objętościowej. Na słomę paszową najlepiej nadaje się słoma pszenna i owsiana. Takie rodzaje można podawać razem z sianem lub siano kiszonką koniom które mają nadwagę. Słoma powinna odpowiadać tym samym kryteriom co siano, wartość energetyczna w porównaniu do siana jest  20% - 30% niższa. Aby zmusić konia do intensywniejszego rozcierania paszy można podać słomę. Dawka wynosi 0,5-1 kg na 100 kg masy ciała. Nie zapominajmy, że słoma jest uboga w białka a zawiera dużo włókien surowych i przekroczenie powyższej normy skutkuje zaparciami. Spożywanie słomy powinno się przerywać podawaniem paszy treściwej.

J.K

Za zgodą wyd. RM

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Polecane